Monte Carlo 5COM52BS Colony Max 52'' Outdoor Ceiling Fan With Pull Chain, 5 Blades, Brushed Steel
★★★★★ 4.7 67 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by zurich-lapalma.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • COLONY OUTDOOR CEILING FAN DIMENSIONS: Diameter: 52"; Height: 12.8" (From Ceiling to Bottom of Fan Housing, Includes 4.5" Downrod); Weight 15.84lbs.
  • FAN BLADES: 5 Outdoor Approved Silver / American Walnut Blades (52" Span / 12° Blade Pitch); CFM: 5030
  • DETAILS: Brushed Steel Finish; Premium Power Triple Capacitor 153 x 18 mm Torque-Induction Motor for Quiet Operation
UPC 014817561418
Color Brushed Steel-american Walnut / Silver Blades
Style Without Light
Voltage 120 Volts
Wattage 60.00
Material Wood
Room Type Living Room
Brand Name Monte Carlo
Model Name Monte Carlo 5COM52BS Damp Location Colony Max
Unit Count 1.0 Count
Finish Type Brushed
Item Weight 15.9 Pounds
Noise Level 62 Decibels
Manufacturer Monte Carlo
Model Number 5COM52BS
Power Source Corded Electric
Mounting Type Ceiling Mount
Control Method Remote
Item Type Name Monte Carlo 5COM52BS Damp Location Colony Max
Collection Name Colony Max
Controller Type Pull Chain Control, Remote Control
Number of Blades 5
Number of Speeds 3
Special Features Heavy Duty
Specification Met tsca,ulc approved
Electric Fan Design Ceiling Fan
Included Components 5COM52BS
Indoor Outdoor Usage Outdoor
Warranty Description N/a.
Item Dimensions D x W x H 52"D x 52"W x 12.8"H
Recommended Uses For Product Air Circulation
Global Trade Identification Number 00014817561418
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
67 ratings | 27 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (58)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (7)